• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Для Вас Батьки
  • Зааняття з елементами тренінгу "Діалогічна взаємодія у сімейних конфліктах"

Заняття з елементами тренінгу:

Тема: Діалогічна взаємодія у сімейних конфліктах

Мета: формування емоційно-позитивного ставлення до дітей; тренувати батьків знаходити правильний вихід із конфліктних ситуацій; усвідомлення батьками що деякі проблеми не можуть бути вирішені одразу, набуття вмінь поступового розв’язання проблем.

Хід заняття

Вступне слово психолога (повідомлення теми та мети заняття)

Вправа «Асоціації»

Тренер пише на дошці слово «конфлікт» і пропонує членам групи назвати слова, які асоціюються в них із цим словом, наприклад боротьба, зло, агресія. Записує їх на дошці, а також ділить слова які мають позитивний, а які негативний заряд, позначаючи «+», «-».

Обговорення. Підведення підсумків

Інформаційний блок

Чому ж виникають конфлікти між батьками і дітьми? Крім загальних причин, породжуючих конфліктність взаємин людей, виділяють психологічні фактори конфліктів у взаємодії батьків і дітей.

1. Тип сімейних відносин. Виділяють гармонійний і дисгармонійний типи сімейних відносин. У гармонійній родині встановлюється рухлива рівновага, що виявляється в оформленні психологічних ролей кожного члена родини, формуванні сімейного «Ми», здатності членів родини дозволяти протиріччя.

Дисгармонія родини — це негативний характер подружніх відносин, що виражається в конфліктній взаємодії подружжя. Рівень психологічної напруги в такій родині має тенденцію до наростання, приводячи до невротичних реакцій її членів, виникненню почуття постійного занепокоєння в дітей.

2. Деструктивність сімейного виховання. Виділяють наступні риси деструктивних типів виховання:

• розбіжності членів родини з питань виховання;

• суперечливість, непослідовність, неадекватність;

• опіка і заборони в багатьох сферах життя дітей;

• підвищені вимоги до дітей, часте застосування погроз, осудів,

3. Вікові кризи дітей розглядаються як фактори їх підвищеної конфліктності. Вікова криза являє собою перехідний період від одного етапу дитячого розвитку до іншого. У критичні періоди діти стають неслухняними, примхливими, дратівливими. Вони часто вступають у конфлікти з оточенням, особливо з батьками. У них виникає негативне ставлення, які вони раніше виконували, що призводить до впертості. Виділяють наступні вікові кризи дітей:

• криза першого року (перехід від дитинства до раннього дитинства);

• криза «трьох років» (перехід від раннього дитинства до дошкільного віку);

• криза 6-7 років (перехід від дошкільного до молодшого шкільного віку);

криза статевого дозрівання (перехід від молодшого шкільного до підліткового віку – 12-14 років);

• підліткова криза 15-17 років .

4. Особистісний фактор. Середовище особистісних особливостей батьків, що сприяють їхнім конфліктам з дітьми, виділяють консервативний спосіб мислення, прихильність застарілим правилам поведінки і шкідливих звичок (вживання алкоголю і т.д.), авторитарність суджень,ортодоксальність переконань і т.п. Серед особистісних особливостей дітей називають такі, як низька успішність, порушення правил поведінки, ігнорування рекомендацій батьків, а також неслухняність, упертість, егоїзм і егоцентризм, самовпевненість, лінощі і т.п. Таким чином, розглянуті конфлікти можуть бути представлені як результат помилок батьків і дітей.

Виділяють наступні типи відносин батьків і дітей:

• оптимальний тип відносин батьків і дітей;

• потребою це назвати не можна, але батьки цікавляться інтересами дітей, а діти діляться з ними своїми думками;

• скоріше батьки проникають у турботи дітей, ніж діти діляться з ними (виникає спільне невдоволення);

• скоріше діти відчувають бажання поділятися з батьками, ніж ті турбуються, інтересами і заняттями дітей;

поведінка, життєві прагнення дітей викликають у родині конфлікти, і при цьому скоріше праві батьки;

• поведінка, життєві прагнення дітей викликають у родині конфлікти, і при цьому скоріше праві діти;

• батьки не цікавляться інтересами дітей, а діти не відчувають бажання ділитися з ними (протиріччя не помічалися і переросли в конфлікти, взаємне відчуження).

Найбільше часто конфлікти в батьків виникають з дітьми підліткового віку. Психологи виділяють наступні типи конфліктів підлітків з батьками:

конфлікт нестійкості батьківського відношення (постійна зміна критеріїв оцінки дитини);

конфлікт гіперопіки; конфлікт неповаги прав на самостійність (тотальності вказівок і контролю);

конфлікт батьківського авторитету (прагнення домогтися свого в конфлікті за будь-яку ціну).

Звичайно дитина на домагання і конфліктні дії батьків відповідає такими реакціями (стратегіями), як:

• реакція опозиції (демонстративні дії негативного характеру);

• реакція відмовлення (непокора вимогам батьків);

• реакція ізоляції (прагнення уникнути небажаних

контактів з батьками, приховування інформації і дій).

Виходячи з цього основними напрямками профілактики конфліктів батьків з дітьми можуть бути наступні:

1. Підвищення педагогічної культури батьків, що дозволяє враховувати вікові психологічні особливості дітей, їхні емоційні стани.

2. Організація родини на колективних початках. Загальні перспективи, визначені трудові обов'язки, традиції взаємодопомоги, спільні захоплення є основою виявлення і дозволу виникаючих протиріч.

3. Підкріплення словесних вимог обставинами виховного процесу.

4. Інтерес до внутрішнього світу дітей, їхнім турботам і захопленням.

На думку психологів конструктивній поведінці батьків у конфліктах з підлітками може сприяти наступне:

- завжди пам'ятати про індивідуальність дитини;

- враховувати, що кожна нова ситуація вимагає нового рішення;

- намагатися зрозуміти вимоги підлітка;

- пам'ятати, що для змін потрібен час;

- протиріччя сприймати як фактори нормального розвитку;

- частіше пропонувати вибір з декількох альтернатив;

- схвалювати різні варіанти конструктивної поведінки;

спільно шукати вихід шляхом зміни в ситуації;

зменшувати число «не можна» і збільшувати число «можна»;

- обмежено застосовувати покарання, дотримуючись при цьому справедливості і необхідності;

- логічно роз'ясняти можливості негативних наслідків;

- розширювати діапазон моральних, а не матеріальних заохочень.

Вправа «Зрозумій мене правильно»

Вправа проводиться в парах.

Частина 1. Партнер А розповідає про свій конфлікт із дитиною (наприклад, підліток попросив купити новий мобільний телефон).

Партнер Б реагує, при цьому використовує вирази:

«Я тисячу разів говорив тобі, що...»

«Скільки разів тобі повторювати...»

«Невже тобі важко запам'ятати, що...»

«Ти така ж, як твоя мама (тато)...».

Потім.

Партнер А розповідає іншу ситуацію, а партнер Б реагує, використовуючи наступні вирази:

«Розкажи детальніше, як це сталося?»

«Ти дуже розумний і я знаю, що ти знайдеш вихід з цього положення. Що ти збираєшся робити?»

«Чим я можу тобі допомогти?»

«Що ти зробиш наступного разу в подібному випадку?»

Помінятися ролями.

У обговоренні цієї вправи важливо звернути увагу на інтонацію, позу, погляд того, що говорить, дистанцію, яку він займає, велику увагу приділити відчуттям, які випробовували учасники при спілкуванні з позитивною оцінкою і коли отримували негативну оцінку. Потім вийти на аналіз конкретних ситуацій з досвіду спілкування зі своїми дітьми.

Вправа «Сміттєва корзина»

На листочках паперу написати всі ті якості, які заважають ефективно спілкуватися з близькими людьми, і від яких хотілося б позбавитися. Після того, як ці якості записані, подумати, що ви хотіли б отримати взамін? Записати бажані якості на папері. Папірці з непотрібними якостями викинути в корзину. А бажані залишити у себе. Важливо обговорити які відчуття ви зараз відчуваєте? (викинути нічого з життя не можна, але можна пам'ятати, що «воно» там, в корзині, і на це впливати.

Заключне слово психолога.

Роблячи висновки можна сказати, що конфлікти між батьками і дітьми виникають через деструктивні внутрішньосімейні відносини, недоліки у сімейному вихованні, вікові кризи дітей, індивідуально-психологічні особливості батьків і дітей. Безконфліктному спілкуванню батьків з дітьми сприяє підвищення педагогічної культури батьків, організація родини на колективних початках, підкріплення словесних вимог організацією виховання, інтересом батьків до внутрішнього світу дітей.

Рефлексія заняття

Зворотній зв’язок батьків і ведучого стосовно заняття (їх результативність, корисність для учасників, побажання на майбутнє).

Кiлькiсть переглядiв: 84

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Травень 2018 Наступна
ПВСЧПСН
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031