ВВІЧЛИВІСТЬ

Чому треба бути ввічливим? Чи потрібно? Чи треба проявляти ввічливість в стосунках з людьми. Чи потрібно це? Як стати ввічливим і навчити бути ввічливими оточення.
Чи треба проявляти ввічливість в стосунках з людьми. Чи потрібно це? Як стати ввічливим і навчити бути ввічливими оточення.

Чомусь багато хто з нас, приходячи додому, забуває про те, як важливо бути ввічливим. На роботі - "Будь ласка, Сергій Іванович!" - це начальникові, якого ненавидять. А удома, улюбленій дитині: "Пішов мити руки, я сказала!"

Можливо, така поведінка викликана стереотипами родом з дитинства. Психологи відмічають вражаючу схожість в методах виховання батьками дітей і цими дітьми їх онуків; причому незалежно від того, подобалася дітям така методика або ні. Як зламати цей стереотип і чому це потрібно робити - читайте далі.

Що таке ввічливість?

Ввічливість- позитивна якість характеру, уміння і звичка шанобливо і тактовно спілкуватися з людьми, проявляючи

шанобливість і доброзичливість. Схожі якості: люб'язність, чемність, тактовність, доброзичливість, привітність, доброзичливість, ввічливість, коректність, запобігливість, галантність. Урівноважуючі якості: суворість.

Сатанинські підробки: улесливість. Сатанинські протилежності: хамство, грубість, нетактовність, нешанобливість, неввічливість, непривітність, дратівливість.

У різних культурах свої правила ввічливості, свій етикет. І те, що вважається ввічливим в одному суспільстві може виявитися неприпустимим в іншому.

Навіщо треба бути ввічливим?

В першу чергу, бути ввічливим з дитиною важливо для того, щоб вона сама такою стала. Дивно спостерігати за мамами, які скаржаться : "І чому дочка мене так не поважає?! Чому вона говорить мені усі ці гидоти?", хоча самі дитину постійно критикують, вказують, і - не побоюся цього слова - грублять. Дитина дивиться і вчиться: "Буду як мама!"

Якщо батьки постійно кричать один на одного, то дитина робить висновок, що і їй можна на них кричати. І що ще гірше, дитина може опісля багато років перенести цю модель поведінки на власну сім'ю.

Ввічливе звернення покликане показати людям, що ви їх поважаєте, цінуєте, любите. "Поламай отрокові ребра в молодості, та упокоїть він тебе в старості" - це вже минуле тисячоліття. Щоб виховати з дитини повноцінну особу без комплексів, треба з ним себе відповідно вісті. А ввічливе спілкування між чоловіком і дружиною зміцнить сім'ю.

Врешт-решт, якщо ви не батько дитини, а усього лише який-небудь вітчим, тітка або троюрідний дідусь - замисліться. Адже вам з цією дитиною спілкуватися, а, можливо, і жити!

Що означає - бути ввічливим?

Бути ввічливим - не означає звертатися один до одного на "ви". Не треба химерних слів ніби чи "не будете Ви такі люб'язні". Просто згадайте саме базове. Коли йдеться про послугу - "будь ласка", "спасибі". Коли ви просто проявляєте увагу - "добрий ранок", "добраніч". Коли треба підтримати, заохотити - "молодець", "відмінно зроблено". Коли хтось був неправий - "вибач", "я постараюся більше так не робити".

Грублять тільки грубим людям, і тим, хто дозволяє собі грубити. Нехай кожен (а не тільки дитина) говорить ввічливо, інакше інша людина не виконає його прохання або образиться і піде.

При цьому можна (і треба!) поправляти співрозмовника: "будь ласка, скажи правильно". Якщо ж людина (особливо дитина) застопорилася і не говорить - швидше за все, він просто не знає, що саме треба сказати (а не, як схильні думати багато батьків, хоче залишитися бекою). Тоді має сенс сказати потрібну фразу повністю, щоб її можна було повторити.

УВАГА!Поправляти людину має сенс тільки усередині сім'ї, де вже є відповідна домовленість. Інших людей краще не поправляти, якщо ви не упевнені, що вони це правильно сприймуть. Було б непогано придумати спеціальне слово або знак, який би натякав співрозмовникові про те, що десь він помилився.

Як бути ввічливим?

Розкажіть своїй сім'ї, чому треба бути ввічливими. Якщо вони усвідомлюють необхідність дотримуватися правил етикету будинку - зміни не за горами. Коли звичка бути ввічливим стане постійною у будинку, тоді і поза його проблемами з грубощами виникати не буде.

Зберіться усією сім'єю і придумайте, як саме ви хочете змінити спілкування у будинку. Наприклад, ви хочете ввести в щоденне вживання слова "будь ласка", "добридень" і так далі. Розвісьте по квартирі таблички і наклейки з цими словами, в тих місцях, де вони найчастіше використовуються. Приміром, над ліжечком малюка можна повісити плакат "добраніч", а на стіл поставити табличку "смачного".

Придумайте якомога більше способів запам'ятати ввічливі слова. З дітьми можна пограти в гру "ввічливий м'ячик". Гравці стають в круг і передають один одному м'яч (будь-якому з двох сусідів). Проте м'яч не можна віддавати, поки той, кому його простягають, не скаже: "М'ячик, будь ласка, йди до мене". Говорити треба чітко і виразно. Мета гри - за певний час передати м'яч з рук в руки максимальна кількість разів.

І не забудьте першими подавати приклад. Ні в якому разі не злитеся, якщо вас поправляють родичі! Навіть якщо вони самі ще не цілком перейнялися цією ідеєю. "Хочете змінити світ - розпочніть з себе" таживіть чесно, це всім відома істина.

Як проявляється ввічливість:

- ввічливість в привітності (привітатися з людиною, попрощатися і т. п.)

· - ввічливість в шанобливому звертанні із співрозмовником;

· - ввічливість у своєчасних і доречних вибаченнях (вибачитися навіть за незначні речі);

· - ввічливість в словах вдячності ("Спасибі", "Дякую вам" і т. п.);

· - ввічливість в проханнях (використання слова "будь ласка", фраз типу "будьте добрі", "будьте люб'язні" і т. п.);

· - ввічливість в питаннях-проханнях з приводу думки оточення ("Якщо Ви дозволите."., "Якщо Ви не заперечуєте."., "Якщо вас не утруднить.".; "Не могли б Ви.".);

· - ввічливість в шанобливому тоні голосу (без наказів і грубих велінь);

· - ввічливість в пропозиції допомоги тому, що потребує ("Чим можу Вам допомогти"?; "Дозвольте Вам допомогти"?);

· - ввічливість у використанні примиряючих виразів, пом'якшувальних відмінності, допомагаючих зблизити позиції співрозмовників ("Є невелика проблема"; "Ми трохи розійшлися в поглядах");

· - ввічливість у використанні м'якших за значенням слів і виразів з меншим негативним навантаженням, відмова від грубого жаргону (використати замість слова "негр" слово "афроамериканец"; замість "інвалід" - "особа з обмеженими можливостями"; замість "прибиральник" - "клининг-менеджер" і т. п.);

· - ввічливість у використанні фраз прояву уваги і занепокоєння за людину ("Як ви себе почуваєте"? "Як Ваші справи"?);

Навіщо потрібна ввічливість

Ввічливість - Богоугодна якість і її відсутність неприйнятна для християнина: "Ввічливість також є одним з дарів Духу і повинна виявляти себе в житті кожної людини. Вона має здатність пом'якшувати серця людей, які без неї стають грубими і черствими. Ті, хто називають себе послідовниками Христа, але в той же час проявляють грубість, нечемність і неввічливість, нічому не навчилися від Нього. Їх щирість і вірність можуть бути бездоганні, але і ці якості не можуть відшкодувати відсутність доброти і ввічливості".

Ввічливість і гостинність Лота, коли він прийняв Божих посланців, врятували йому життя. "Якби він не виховував в собі дух ввічливості, то міг би загинути разом з іншими жителями содому".

Ввічливість допомагає зберігати хороші стосунки з навколишніми людьми.

"Як часто унаслідок простого нерозуміння виникають серйозні труднощі навіть серед тих, хто діє з найблагородніших мотивів; і якщо при цьому не проявити поблажливість і ввічливість, наслідки можуть бути найсерйозніші, і навіть рокові".

Ввічливість допомагає людям почувати себе комфортно один з одним і уникати напруженості стосунках. Сподіваємось що цей твір - роздум допоможе вам в житті.

Кiлькiсть переглядiв: 236

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Травень 2018 Наступна
ПВСЧПСН
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031